Plánujete dítě? Genetický test odhalí shodu partnerů i vážné nemoci
Genetika má na lidské zdraví poměrně silný vliv. Některým závažným vrozeným onemocněním lze ale předejít právě včasným genetickým testem – a to ještě dřív, než je vytoužené dítě počato.
Genetický test je vhodný pro všechny partnery před plánováním reprodukce. V praxi se k vyšetření dostávají především ty páry, které se marně snaží o početí, žena má opakované spontánní potraty anebo tyto páry mají za sebou neúspěšnou léčbu neplodnosti. Test podstupují rovněž ti, u nichž se vyskytuje nějaké dědičné onemocnění (u jednoho z páru, případně v rodině), anebo jde o příbuzenské sňatky.
Důležitou součástí je genetická konzultace, při té se s lékařem probírá celkový zdravotní stav, prodělaná onemocnění i výskyt nemocí v rodině. Pokud se zachytí jiná rizika, než jsou testována v rámci CarrierTestu, lze cíleně doplnit další vyšetření, může jít například o podezření na dědičné nádorové onemocnění.
V Gennetu bylo vyšetřeno už přes deset tisíc párů, mezi nimi bylo přes sto párů s rizikem závažného vrozeného onemocnění, které by postihlo jejich dítě.
Přečtěte si celý článek od MUDr. Jana Diblíka, Ph.D.
Mohlo by vás zajímat
Využijte skvělou příležitost BEZPLATNÉHO, BEZBOLESTNÉHO testování na trombofilní mutace a zjistěte, zda máte geneticky zvýšenou srážlivost krve. Tento stav může…
Po úspěchu akce v minulém roce s názvem Láskyplodný říjen, Vám i tento rok nabízíme výjimečnou příležitost, jak lépe porozumět svému reprodukčnímu zdraví. Od 11. do 22. listopadu 2024 tak máte v pražských a libereckých pobočkách GENNET možnost zdarma podstoupit testování hormonu AMH, který poskytne důležité informace o vaší ovariální rezervě.
Dovolte nám Vás pozvat na jedinečný livestream o social freezingu, který se bude konat 31. 10. 2024 od 16:00 pod online taktovkou MUDr…
Social freezing využívá v Česku stále více žen. Šance na mateřství i v pozdějším věku se tím značně zvyšují.