Tisková zpráva
Social freezing využívá v Česku stále více žen. Šance na mateřství i v pozdějším věku se tím značně zvyšují.
Průměrný věk prvorodiček se za posledních 25 let posunul o 5 let na současných 30 let. Dnešní mladé ženy s mateřstvím nespěchají, chtějí mít život pod kontrolou a rodinu zakládat vědomě do zajištěného a bezpečného zázemí. Ovšem věk je z hlediska reprodukčního zdraví neúprosně limitující, proto v poslední době výrazně narůstá zájem o zamrazení pohlavních buněk neboli social freezing. Potvrzují to i statistiky kliniky GENNET, kde zaznamenali 138% meziroční nárůst u této služby.
„Žít vědomě svůj život, být aktivní, vzdělávat se, objevit mnoho zajímavých míst a lidí, vyniknout ve své profesi, a především poznat samu sebe – takové jsou priority řady mladých žen, které k nám přichází na kliniku. Nebo jen ještě nepotkaly toho pravého partnera, zároveň se ale nechtějí vzdát role matky a rády by do budoucna předešly problémům s početím. Díky vědě se dají obě věci zkombinovat, což v poslední době začíná využívat stále více žen,“ říká MUDr. Alena Šestinová, vedoucí lékařka IVF kliniky GENNET Praha 1. Zvyšující se zájem o social freezing potvrdili v minulých letech i další zdravotnická pracoviště ve Spojeném království Velké Británie a Irsku, nyní se trend přesouvá do střední Evropy.
Ze zdravotního hlediska je optimální věk pro početí potomka u většiny žen okolo 25 let. Od 30 let pak ovariální rezerva (množství vajíček ve vaječnících) přirozeně klesá a po 35. roce se šance na spontánní těhotenství snižuje zásadně. Vedle množství oocytů se redukuje i jejich kvalita. Ve věku 40 let otěhotní přirozenou cestou každý měsíc, kdy se o to snaží, jen asi 5 % žen. Přibližně 70 % těchto žen těhotenství nedosáhne. Zhruba u 10 % žen dochází ke ztrátě plodnosti vlivem předčasného ovariálního selhání už před 35. rokem. Vedle samotného problému s otěhotněním se u starších žen také rapidně zvyšuje riziko genetického postižení plodu. Šance na zdravého, přirozeně počatého potomka po čtyřicítce jsou tedy velmi nízké. A právě proto by ženy, kterým je mezi 20 a 30 lety, ale rodinu ještě neplánují, měly „investovat“ do eliminace problémů s pozdějším početím prostřednictvím zamrazení svých pohlavních buněk. „Zamrazení vajíček doporučujeme ideálně do věku 35 let. V případě, že je žena zdravá, samozřejmě může otěhotnět i přirozenou cestou a zamrazená vajíčka nemusí nikdy použít. Vitrifikované oocyty slouží jen jako „pojistka“ plodnosti do budoucna a na šanci porodit zdravé miminko,“ vysvětluje lékařka.
Social freezing je technika mrazení pohlavních buněk, která umožňuje jejich bezpečné uchování po mnoho let až desetiletí. Metoda tak umožňuje počít dítě i ve vyšším věku, kdy může být přirozené početí už problematické. Ze statistik vyplývá, že ve věku, kdy žena potřebuje k otěhotnění nejvíce vajíček, jich její vaječníky produkují nejméně. S vyšším věkem se totiž mění poměr dobrých a špatných vajíček. Třicetiletá žena potřebuje k otěhotnění a narození dítěte průměrně 6 vajíček. Ve věku 43 let toto číslo ale vzroste až na 18 vajíček. To je logika fungování IVF, kdy se díky získání většího počtu vajíček zvyšuje šance na vytvoření zdravého embrya a také důvod, proč úspěšnost IVF s věkem výrazně klesá. Social freezing nabízí možnost využít svá „mladší“ vajíčka třeba ve 40 letech. Šance na miminko jsou pak v tomto věku prakticky stejné jako v době, kdy byla vajíčka zmrazena. Komplexní cyklus, který zahrnuje veškerá potřebná vyšetření, odběr vajíček, zamrazení až šesti kusů a jejich uchování na jeden rok, se pohybuje okolo 30 tis. Kč.
Akce pro veřejnost o social freezingu
Klinika GENNET připravila k tématu social freezing webinář, který bude vysílat pro veřejnost online dne 31. října od 16:00 hodin. Přihlásit se na něj bude možné na na stránkách kliniky. Povede ho MUDr. Miloš Černý, vedoucí lékař IVF kliniky GENNET Praha 7, který v rámci webináře poskytne hluboký vhled do tajemství plodnosti a jak o ni pečovat v moderním světě plném výzev. Dále představí preventivní metodu zachování plodnosti social freezing, která zvyšuje šanci na založení rodiny v pozdějším věku. Všichni účastníci získají voucher v hodnotě 3000 Kč na službu social freezing.
Další akcí, na které klinika Gennet čtenáře zve, jsou Dny pro vaši budoucnost ve dnech 11. 11. – 22. 11. Ty se vedle zamrazení reprodukčních buněk zaměří i na asistovanou reprodukci. Během těchto dnů mohou ženy v rámci standardní otevírací doby podstoupit AMH test zdarma. Jedná se o krevní vyšetření, na základě kterého odhalí tzv. ovariální rezervu, nebo-li množství vajíček ve vaječníku. Určení této rezervy je velmi důležité při léčbě neplodnosti, protože říká, kolik vajíček mohou vaječníky ještě poskytnout k případnému oplodnění.
Mohlo by vás zajímat
Rozbalte si dárek od GENNET a zvyšte si šanci na úspěch! Rezervujte si termín prosincové konzultace a jako dárek od nás dostanete permanentní monitoring embryí…
Vážení klienti, chtěli bychom Vás informovat, že od 19. 12. 2024 – 2. 1. 2025 bude provoz genetických laboratoří omezen (od 19. 12. 2024 do 2. 1. 2025 Cytogenetická laboratoř mimo provoz, od 23. 12. 2024 do 31. 12. 2024 nepřijímáme prenatální STATIM vzorky). Děkujeme za pochopení, Váš GENNET
Vážené klientky, vážení klienti, naše klinika GENNET, Liliová 1 pro vás budou otevřena následovně:
Vážené klientky, vážení klienti, naše klinika GENNET, Kostelní 9 pro vás budou otevřena následovně: