Jsme partnerem
mezinárodního dne
CELIAKIE
23. května 2022 · Den CELIAKIE na
klinice GENNET
Snadný a bezbolestný odběr vzorku stěrem
z ústní dutiny ZDARMA
-
Kde
Na klinice GENNET
Kostelní 9, Praha 7
-
Kdy
Dne 23. května 2022
Od 9:00 do 18:00 hod.
-
Co
Genetické vyšetření predispozice celiakie, stěrem z ústní dutiny ZDARMA
-
Pro koho
Muže i ženy - všechny věkové kategorie a děti od 3 let, především pokud mají v rodině celiakii
Co je CELIAKIE
Celiakie je chronické autoimunitní onemocnění s postižením sliznice tenkého střeva při konzumaci lepku (glutenu) u geneticky predisponovaných osob. Lepek je bílkovina obsažená v obilovinách, jako jsou pšenice, ječmen a žito. Výskyt choroby v naší populaci se odhaduje na 1:200 - 1:250, což je podle gastroenterologické společnosti dvakrát více než před dvaceti lety. V posledních letech výskyt onemocnění značně vzrostl a u dětí je to jedno z nejčastějších gastrointestinálních onemocnění. Je to i díky lepší diagnostice.
V současné době má zažívací obtíže jen asi ¼ nemocných, u většiny převažují příznaky necharakteristické, případně odpovídající poruchám funkce dalších orgánů či systémů. Velké množství případů tak bohužel zůstává nediagnostikováno, neboť se klinické příznaky připisují jiným onemocněním a pacienti na celiakii nejsou testováni.
Možné příznaky CELIAKIE
- 1. necharakteristické zažívací obtíže, pocity plnosti, nepravidelné průjmy, plynatost
- 2. chudokrevnost z nedostatku železa, často od dětství
- 3. bolesti páteře, kloubů, osteoporóza neodpovídající věku
- 4. hubnutí, nechutenství, únavnost
- 5. postižení sliznice dutiny ústní, afty, záněty
- 6. gynekologické obtíže, samovolné potraty, neplodnost
- 7. nervové a psychické poruchy, migrény, deprese, polyneuropatie. >
Základem účinné terapie
je časná diagnostikaa celoživotní dodržování
bezlepkové diety.
Proces genetického testování
Mezi hlavní genetické faktory asociované se vznikem celiakie patří molekuly HLA alel II. třídy- rizikové kombinace alel označované jako HLA-DQ2 a HLA-DQ8.
K vyšetření použijeme vzorek Vaší DNA získaný bezbolestným stěrem sliznice dutiny ústní, který bude geneticky vyšetřen v našich laboratořích. Výsledek obdržíte do 3 týdnů. Na rozdíl od vyšetření protilátek nebo biopsie tenkého střeva lze genetický test provést, i když člověk dodržuje bezlepkovou dietu.
Pokud má pacient rizikovou kombinaci alel HLA-DQ2 a HLA -DQ8, znamená to, že je v průběhu života ohrožen rozvojem celiakie. Pokud se takové kombinace alel nenajdou, je prakticky nemožné, aby pacient během svého života onemocněl celiakií.
Co bude výsledkem testování?
Tímto testem zjistíme, zda k tomuto onemocnění má daná osoba predispozice, ale pozitivní výsledek genetického vyšetření nelze považovat za potvrzení diagnózy celiakie.
Podle odhadů tvoří nositelé rizikových alel u nás asi 30% populace, avšak celiakie se rozvine pouze u 1-2% z nich vlivem dalších faktorů. V případě pozitivního výsledku si pacienta pozveme ke genetické konzultaci a k odběru krve k vyšetření specifických protilátek a ev. dalších vyšetření.
Naproti tomu negativní genetický test (vyloučení všech rizikových alel) s velkou pravděpodobností diagnózu celiakie u pacienta vylučuje. V takovém případě by bylo vhodné zvážit jiné diagnózy, které mohou být příčinou jeho klinických obtíží.
Léčba CELIAKIE
Zatím jedinou účinnou léčbou je dodržování celoživotní bezlepkové diety (vyloučení glutenu z potravy). Dieta vede ke zmírnění a později vymizení klinických projevů, kdy se histologické a sérologické nálezy vrátí do normálu. Většinou se pacienti cítí lépe již pár dní po nasazení diety.
Genetické vyšetření vrozených dispozic k rozvoji celiakie ZDARMA v rámci akce DEN CELIAKIE
PŘIJĎTE KDYKOLI
23. 5. 2022 od 9:00 do 18:00 h.
Do našeho venkovního stánku před vstupem na kliniku GENNET (Kostelní 9, Praha 7) , přímo vedle Národního zemědělského muzea.
Provedeme Vám ZDARMA test v hodnotě 2200 Kč, navíc bude pro Vás připraveno i drobné občerstvení a dárek! Nejlepší obrana proti nemocem je prevence!
Těšíme se na Vás, Váš GENNET